A szülővé válás nem csupán új szerep, hanem egy komplex személyiségformáló folyamat, amely mély önismereti változásokat is magával hoz – erre hívta fel a figyelmet a Sudocrem Anyakadémia A Család Nemzetközi Napja alkalmából szervezett szakmai háttérbeszélgetése. A meghívott ismert szülők személyes tapasztalatai és Reinhardt Gabriella pszichológus szakértői magyarázatai közösen világították meg: a szülőség pszichológiai értelemben is újjászületés, amely az agyműködéstől a társas kapcsolatokig számos területen jelent átrendeződést.
Szerepek egyensúlya, belső konfliktusokkal
A pszichológiai kutatások szerint a szülőség egy többszintű identitásváltás. A korábbi szerepek – mint a munkavállaló, barát, társ – nem tűnnek el, de új prioritási sorrendbe kerülnek, és ezzel gyakran belső konfliktusok is járnak. „Szülőként sokszor egyszerre kell jelen lennünk több elvárásban – ez nem gyengeség, hanem emberi működés” – hangsúlyozta Reinhardt Gabriella, az Anyakadémia szakértője és az Anyapszichológus blog alapítója. Hozzátette: a személyiségfejlődés szempontjából ezek a helyzetek lehetőséget kínálnak a fejlődésre és az önazonosság mélyítésére is.
Értékrend-váltás és az agyműködés átalakulása
A szülői szereppel együtt járó változások nemcsak viselkedési szinten jelentkeznek, hanem idegrendszeri szinten is mérhetők. A kisgyermekes szülők agyában fokozódik az érzelmi feldolgozásért felelős agyterületek aktivitása, miközben csökkenhet a racionális döntéshozatalért felelős prefrontális kéreg terhelhetősége, különösen stresszes vagy alváshiányos időszakokban. A szülői viselkedést befolyásoló „ősember agy” – az evolúciósan régebbi agyi struktúrák – ilyen környezetben könnyebben átveszik az irányítást. „Amikor elveszítjük a türelmünket, valójában nem mi vagyunk ‘rossz szülők’, hanem épp a biológiai reakciók dominálnak. Ha ezt felismerjük, csökken a bűntudat, és könnyebben tudunk segítséget kérni” – tette hozzá a pszichológus.
Rugalmasság és énidő mint védőfaktorok
A beszélgetés résztvevői – köztük Nádai Anikó, Pintér Ada és Szabó András Csuti – is hangsúlyozták: a szülőségben a legfontosabb túlélési stratégia a rugalmasság. Az alkalmazkodás, a szerepek közti egyensúly keresése és az énidő tudatos beiktatása nem luxus, hanem egészségmegőrzési szükséglet. „Abból tudunk adni, ami nekünk is van – ha nem töltődünk, elfogyunk” – fogalmazott Reinhardt Gabriella. A pszichológus szerint az önmagunkkal való együttérzés és a tökéletesség elengedése alapfeltétele annak, hogy hosszú távon stabilan jelen tudjunk lenni szülőként.
A Sudocrem Anyakadémia célja, hogy platformot biztosítson olyan szakmai diskurzusnak, amely közérthetően, de mégis szakmai mélységében mutatja be a szülőség komplexitását és választ adjon a kisgyerekes szülők kérdéseire, legyen szó orvosi kérdésekről, egészségről vagy gyereknevelésről. A mostani háttérbeszélgetés arra világított rá, hogy a szülőket segítő szakemberek – legyenek azok védőnők, pszichológusok vagy gyermekorvosok – csak akkor tudnak hatékony támogatást nyújtani, ha figyelembe veszik a szülői szerepváltás neurológiai, érzelmi és társas vonatkozásait is.
Az Anyakadémiáról:
Az Anyakadémia egy edukációs felület, ahol olyan témák, kérdések – és persze megoldások – kerülnek fókuszba a Sudocrem szakmai partnere, a MAVE (Magyar Védőnők Egyesülete) védőnői és más szakemberek, valamint ismert édesanyák és édesapák bevonásával, amikről más helyeken legtöbbször szó sem esik. Itt viszont igen. Filter nélkül.
Az Anyakadémia célja az, hogy a folyamatosan megjelenő tartalmak között minden babaváró, illetve kisgyerekes szülő megtalálja az őket leginkább érdeklő információkat. Hiszen az anyaság (és az apaság) ösztönből jön, de azért nem baj, ha nem megy minden elsőre, hiszen szülővé válni fantasztikus dolog, mindazonáltal ehhez is kell egy kis segítség. Ezt pedig a Sudocrem igyekszik megadni a családok számára.
További információért látogass el a www.anyakademia.hu oldalra!